Kardiológiai Bioelektromos Képalkotó Kutatólaboratórium

Kozmann György, DSc, professzor emeritus, egyetemi tanár
Tel: 06-88-624-322

A kutatólaboratórium tevékenysége

A laboratórium a korszerű mérés-, és információs technológia eszköztárával segíti az egészségügy feladatainak megoldását. A kutatási kapacitás egy jelentős hányada az agy-, és a kardiovaszkuláris rendszer non-invazív diagnosztikája köré csoportosul, az ún. bioelektromos képalkotó eljárások alkalmazásával. A tevékenységek súlypontját a sokcsatornás mérések értelmezése jelenti, statisztikai és modellezéses eljárások segítségével. A kutatólaboratórium tevékenységének fontos része a táplálékbevitel sok komponensre kiterjedő analízise és szintézise, valamint az otthoni ellátást segítő távdiagnosztikai és terápiás egységeket tartalmazó intelligens informatikai rendszer fejlesztése és kutatása. A témák kidolgozását TÁMOP és EU támogatások és pályázati források biztosítják. Az interdiszciplináris kérdések szakszerű kezelése érdekében a kutatólaboratórium intenzíven együttműködik az ipar és az egészségügy egyes intézményeivel (SOTE Kardiológiai Központ, Országos Idegtudományi Intézet, Innomed Zrt., és a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház).

Kutatási eredmények

Bioelektromos képalkotó eljárások informatikai, modellezési és jelfeldolgozási kérdéseinek kutatása területén belül a következő eredmények születtek:

• Az elektrokardiológiai képalkotás méréstechnikai megoldásainak kidolgozása,
  • Az EKG mapping típusú hirtelen szívhalál rizikóelemzés módszereinek kidolgozása statisztikai és modellezéses eljárással,
  • Új módszer megalkotása az "ill-posed" kardiológiai inverz feladat megoldásához,
  • Vizsgálatok valós test és szívmodellek felhasználásával, az előbbi két téma során nyert eredmények validálása érdekében,
  • Epilepszia gócok meghatározása sokcsatornás EEG mérések alapján,
  • A fókusz meghatározás pontossági kérdéseinek vizsgálata modellezéses eljárással,
  • Az agy motoros tevékenységének vizsgálata egészséges és patológiás esetekben.

Táplálkozástudományi analízis/szintézis területén elért eredmények:

• A mesterséges intelligencia módszereinek alkalmazása az étkezési szokások analizálására, személyre szabott étkezésterv szintetizálása.

Távdiagnosztikai rendszerek kutatásának témakörében elért eredmények:

• Tudásmodellek alkalmazása intelligens otthoni monitorozó rendszerek létrehozása érdekében,
  • Nagy egészségügyi adatbázisok vizsgálata az optimális beteg utak feltárása érdekében.

Válogatott publikációk

• Kósa I, Vassányi I, Nemes A, Hortobágyi J, Kozmann G.:  Stress ECG utilization in the evaluation of patients with chest pain: the real practice in Hungary with 10 million inhabitants. Int J Cardiol. 2011 May 19;149(1):137-9.
  • Kellerová E, Szathmáry V, Kozmann G, Haraszti K, Tarjányi Z.: Spontaneous variability and reactive postural beat-to-beat changes of integral ECG body surface potential maps. Physiol Res. 2010;59(6):887-96. Epub 2010 Jun 9.
  • de Vico Fallani F, Astolfi L, Cincotti F, Mattia D, la Rocca D, Maksuti E, Salinari S, Babiloni F, Vegso B, Kozmann G, Nagy Z.: Evaluation of the brain network organization from EEG signals: a preliminary evidence in stroke patient. Anat Rec (Hoboken). 2009 Dec;292(12):2023-31.
  • Kozmann G, Haraszti K, Préda I.: Beat-to-beat interplay of heart rate, ventricular depolarization, and repolarization. J Electrocardiol. 2010 Jan-Feb;43(1):15-24.
  • Gaál B, Vassányi I, Kozmann G.: A novel artificial intelligence method for weekly dietary menu planning. Methods Inf Med. 2005;44(5):655-64.

A kutatólaboratórium vezetőjének bemutatása

Kozmann György okleveles villamosmérnök (BME, 1964), C.Sc. (1981), MTA doktora (2001), egyetemi tanár (Pannon Egyetem), a Műszaki Informatikai Kar Egészségügyi Informatikai Kutató- Fejlesztő Központjának vezetője. 1998 óta a Pannon Egyetem főállású oktatója. Jelenleg az egyetemen és részmunkaidőben az MTA MFA professor emeritusa. Több akadémiai bizottságnak, ill. az IMIA (International Medical Informatics Association) és az ISE (International Society of Electrocardiology) vezetőségének  tagja. A Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Orvosbiológiai Szakosztályának volt elnöke, az IME egészségügyi vezetők szaklapjának főszerkesztője. Szakmai érdeklődési területei közé tartozik az egészségügyi információs rendszerek, bioelektromos jelenségek mérése és értelmezése, valamint a távdiagnosztika.