Telemedicinális életmód-tanácsadás projekt

Időtartam: 2013.02.01.-2015.04.30.

Telemedicina fókuszú kutatások orvosi matematikai és informatikai tudományterületeken” című, TÁMOP-4.2.2.A-2011/1/KONV-2012-0073 sz. projekt. Partnerek: Szegedi Tudományegyetem (konzorcium-vezető), Pannon Egyetem, MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont.

Motiváció és célkitűzés

A telemedicina egyre inkább kulcsfontosságú szerepet kap az öregedő társadalmak költség-hatékony egészségügyi ellátásában. A konzorcium célkitűzése interaktív telemedicinális alkalmazások orvos-szakmai és matematikai kutatása, ezekhez kapcsolódó mérési és jelfeldolgozási módszerek kidolgozása, telemedicinális szoftver referencia-architektúra megvalósítása, szoftver és hardver prototípusok fejlesztése, illetve validációs célú klinikai kísérletek végzése. A Pannon Egyetem Egészségügyi Informatikai Kutató-Fejlesztő Központja feladata az Életmód-elemzés és -tanácsadás alprojekt megvalósítása, melynek konkrét céljai:

• Táplálkozás, fizikai aktivitás és különféle fiziológiai jelek naplózására illetve műszeres mérésére alapozott, személyre szabott életmód-tanácsadó szolgáltatás létrehozása

• Az I. és II. típusú cukorbetegség megelőzéséhez és kezeléséhez szükséges fiziológiai modellek kutatása és cukorbetegek életminőségét javító szolgáltatások létrehozása

• Pitvari fibrilláció detektálására ill. kamrai fibrilláció kockázatának becslésére szolgáló egyszerűsített, telemedicinális környezetben alkalmazható módszerek kutatása

Eredmények

• Korábbi eredményeinkre alapozva elkészült az androidos Lavinia életmód-tükör alkalmazás, mely a tanácsadó szolgáltatások közös platformjaként működik.

• Pitvari fibrilláció detektálására alkalmas szoftver környezetet fejlesztettünk.
  • A kifejlesztett módszerek prototípus szintű megvalósítása és validálása klinikai kísérletekben.

• A tápláléknaplózással elérhető pontosság validálására klinikai kísérletet indítottunk.

A Pannon Egyetem szakmai partnerei:
Balatonfüredi Honvéd Kórház, Semmelweis Egyetem

Gizella Hotel, Veszprém