Összefoglalás

A javasolt kutatási projekt célja elektrokémiai energiatároló eszközök (pl. Li-ion akkumulátorok) hőmérsékletfüggő dinamikus viselkedésének vizsgálatára és előrejelzésére alkalmas modellek kidolgozása. A projekt további célkitűzése, hogy a kidolgozandó modellek alkalmasak legyenek a vizsgált energiatároló eszközök működési paramétereinek meghatározására alkalmas paraméter- és vagy állapotbecslési eljárások kutatására.
A kutatást három fő irányban tervezzük végezni.
1. Akkumulátorok és egyéb elektrokémiai energiatároló eszközök adott családjához (pl. lítium-ion akkumulátorok, stb.) olyan dinamikus modelleket kívánunk alkotni, melyek alkalmasak az energiatároló eszköz komoly hőmérsékletfüggésének, és az ezzel kapcsolatos jelenségeknek a leírására. Ebben az irányban komoly potenciált látunk a lineáris változó paraméterű rendszerek osztályában.
2. A járműiparban használatos akkumulátorok által elviselt jelentős hőmérséklet ingadozás vizsgálata egy klímakamrában történik, ezzel kapcsolatban az elvégzendő kísérletek és mérések megtervezése egy fontos iránya kutatásunknak.
3. Az 1. és 2. kutatási irányok kezdeti eredményei alapján elkezdhetünk olyan paraméter és/vagy állapotbecslési eljárások vizsgálatával, illetve kidolgozásával foglalkozni, amelyek lehetővé teszik a kulcsfontosságú működési paraméterek, illetve változók online becslését.

Vezető kutató:

Dr. Göllei Attila

Futamidő:

2016.09.01. - 2019.08.31.

Közlemények listája

1. Göllei Attila, Görbe Péter, Szücs Veronika, Fodor Attila: Megújuló energiák integrációs lehetőségeinek vizsgálata a Pannon Egyetemen, Energiagazdálkodás folyóirat (58. évf, 1-2 szám, p. 36-39.), 2017
  2. Anna I. Pózna, Attila Magyar, Katalin M. Hangos: Model identification and parameter estimation of lithium ion batteries for diagnostic purposes, 19th International Symposium POWER ELECTRONICS Ee2017 NOVI SAD, REPUBLIC OF SERBIA, October 19th - 21th, 2017, (accepted paper), 2017
  3. Veronika Szücs1, Attila Fodor, Attila Göllei, Péter Görbe: Examination of Nonlinear Distortion of IT Power Supplies in Low Voltage Grid from the Current Quality Point of View, Acta Physica Polonica (in press), 2017
  4. Anna Pózna, State of health estimation of lithium-ion batteries, Technical Report of the Department of Electrical Engineering and Information Systems, VIRT 1/2017