Laborvezető

Tel: 06-88-624-800

A laboratórium weboldala

A kutatólaboratórium tevékenysége

A laboratórium Szirányi Tamás vezetésével alakult a képfeldolgozási problémák kutatására és új megoldások kidolgozására. A laboratórium kutatási területe az elmúlt egy évtizedben a következő témákra terjedt ki: alakjellemzés és felismerés, biometria és kép alapú ember-gép interfészek, kép- és videó-elemzés, képfeldolgozás és annak ipari alkalmazásai, kép/videó kódolás és visszakeresés, sztereó látás vizsgálata, mozgáselemzés, objektum és helyszín felismerés, képfeldolgozás párhuzamos architektúrákon (FPGA), szegmentálás, osztályozás és csoportosítás, tulajdonság kinyerés és elemzés. A laboratórium munkatársai számos pályázatban (OTKA, GOP, TÁMOP, BAROSS, GVOP, NKFP), ill. ipari kutatás-fejlesztési projektben vettek részt az elmúlt években. A projektekben folytatott tevékenységekben szerzett tapasztalatokat a laboratórium munkatársai által oktatott és gondozott tárgyakban (pl. Képfeldolgozás, Képi információ mérése), illetve egyéni témavezetések során adják át a hallgatóknak.

Kutatási eredmények

A kutatólaboratórium fontos eredményeinek tartjuk, hogy új, hatékony, a képfeldolgozási gyakorlatban is használható módszereket dolgoztunk ki a következő területeken:

• Légifelvétel elemző eljárások az urbanizáció becslésére,
  • Mozgás-detekciós eljárások mozgó kamera felvételein,
  • Rejtett Markov modellek videó szegmentálásra és rendhagyó események detekciójára,
  • Filmrestauráló módszerek: automatikus film-stabilizálás, folt-detekciós algoritmus,
  • Kézírásfelismerés régi dokumentumokban,
  • Mélységtérkép kinyerő eljárás: távolságbecslő módszer, ami használható képek indexelésére és visszakeresésére,
  • Eljárás kézjelek felismerésére és számítógép vezérlésére,
  • Videókon detektált mozgás szegmentálása lokálisan párhuzamos módszerekkel,
  • Módszer a tömörítési ráta és képminőség becslésére H.264 kódolás esetén.

Válogatott publikációk

• László Czúni, Mónika Gál: Directional Votes of Optical Flow Projections for Independent Motion Detection, International Conference, Computer Vision and Graphics, Warsaw, September 2012, pp. 329-33
  • Á. Utasi, L. Czúni: Detection of unusual optical flow patterns by multilevel hidden Markov models, Optical Engineering, Vol 49, No 1, 2010
  • Licsár, T. Szirányi, L. Czúni: Trainable blotch detection on high resolution archive films minimizing the human interaction, Machine Vision and Applications, Springer-Verlag, Volume 21, Number 5, 767-777, 2010
  • L. Czúni, G. Császár, A. Licsár: Estimating the Optimal Quantization Parameter in H.264, International Conf. on Pattern Recognition (ICPR), Hong Kong, China, 2006
  • L. Czúni, A. Hanis, L. Kovács, B. Kránicz, A. Licsár, T. Szirányi, I. Kas, Gy. Kovács, S. Manno: "Digital Motion Picture Restoration System for Film Archives (DIMORF)", SMPTE Motion Imaging Journal, Vol. 113, pp.170-176, May-June 2004.

A kutatólaboratórium vezetőjének bemutatása

Czúni László 1996-ban szerezte mérnök informatikus egyetemi diplomáját, majd pedig 2001-ben doktori fokozatát műszaki informatika tudományterületen. Munkaviszonyát tanszéki mérnökként kezdte, később, mint tudományos főmunkatárs folytatta, jelenleg pedig egyetemi docens, valamint dékánhelyettes a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karán. Oktatási és kutatási területe elsősorban a digitális képfeldolgozáshoz és alakfelismeréshez kötődik, több mint 50 hazai és nemzetközi konferencia vagy folyóirat cikke jelent meg. Kettő egyetemi jegyzet és három nemzetközi szabadalmi bejegyzés társszerzője, a tudományos munkáira való ismert független hivatkozások száma meghaladja a százat. A Képfeldolgozók és Alakfelismerők Társaságának (KÉPAF, a Neumann János Számítógép Tudományi Társaság tagszervezete) elnökségi tagja. 2012-től vezeti a Képfeldolgozás Kutatólaboratóriumot, munkatársaival szervezték a KÉPAF2013, CBMI2013 és SSIP2013 rendezvényeket.