Döntéstámogatás, ütemezés kutatási téma

Starkné dr. Werner Ágnes, PhD, egyetemi docens
Tel: 06-88-624-457

Kutatási tevékenység

Kutatásaink egyrészt ipari folyamatok elemzéséhez, hiba-diagnózishoz kapcsolódik, másrészt ütemezési problémák megoldásához. Az ipari folyamatok elemzésénél egy vizsgálati folyamatot veszünk alapul. A vizsgálatok során a műszerek egyrészt rögzítik a mért értékeket és a hozzájuk tartozó időpontokat, másrészt az is rögzíthető, hogy ki vagy mi milyen beavatkozást végzett el a vizsgálat közben. Ha ezeket az információkat megfelelő sorrendbe állítjuk, akkor a vizsgálati folyamatnak mintegy a "történetét", vagyis a lefolyását, vagy menetét kapjuk meg. Egy konkrét részvizsgálathoz tartozó információk rögzítésével, több hasonló részvizsgálat sorozatával egy naplófájlt állíthatunk elő. Mivel a vizsgálati folyamat szakaszokra bontható például amikor egy anyag valamilyen szempontú tesztelését követjük nyomon , a részvizsgálat közben rögzített adatok és a vizsgálat eredményessége között a legtöbb esetben kapcsolat van. Ha ilyen részvizsgálatot többször elvégzünk, akkor az adatsorok elemzésével tendenciák is kimutathatóak, és így bizonyos megállapítások tehetők, esetlegesen hibásan elvégzett műveletek felderíthetőek, beazonosíthatóak.
Az ütemezési problémák területén folyamatok aktivitásaihoz megpróbálunk úgy erőforrásokat rendelni,  hogy amellett, hogy a hagyományos ütemezési kritériumoknak megfeleljen az elkészített kimenet (időben, költségben, avagy ezek valamely kombinációjában a minimum felé törekedjen), esetleges nem várt események a lehető legkisebb negatív hatást eredményezzék. Ezen célunk elérésében figyelembe vesszük az erőforrások kooperációs lehetőségeit, illetve a folyamat korábbi futása során szerzett tapasztalatokból származó információkra támaszkodunk.

Jelenlegi projekt tevékenység

2012.11.01. - 2015.02.28. TÁMOP-4.2.2.A-11/1/KONV-2012-0072 Döntéstámogató módszerek kivitelezése energia-optimális hálózatok termelés- és felügyeleti irányítási feladatainak megoldására.
2013.01.01. - 2015.03.31. TÁMOP-4.2.2.C-11/1/KONV-2012-0004 Együttműködő és versengő erőforrások szervezését támogató ágens rendszer kidolgozása.
2013.03.01. - 2015.02.28. TÁMOP-4.1.1.C-12/1/KONV Facility management - A kutatási infrastruktúra közösen használható elemeinek meghatározása, ezek implementálása.

Válogatott publikációk

• Werner-Stark, A., Dulai, T., Hangos, M.K.: (2014) Operation of accumulator-bank serving agent system using machine learning, The Tenth International Conference on Autonomic and Autonomous Systems ICAS 2014, April 20-24, 2014, Chamonix, France
  • Werner-Stark, A., Dulai, T., Hangos, M.K. (2013) Cooperative optimal route planning of accumulator-bank servicing robots, Proceedings of ICSEA 2013: The Eighth International Conference on Software Engineering Advances, pp. 408-413, ISBN 978-1-61208-304-9
  • Dulai T., Werner-Stark, Á.: (2012) Improved cooperative DVRP algorithm based on vehicle direction determination, International Annual Conference of the German or Society, Operations Research: Energy, Markets and Mobility, Hannover, September 4-7, 2012