Diszkrét és folytonos dinamikus rendszerek elmélete (levelezős)

Diszkrét és folytonos dinamikus rendszerek elmélete

(Discrete and continuous dynamic systems)

(VEMIVIM254E, MI MSc)

2017/2018 II. félév

Előadás/gyakorlat: Szombatonként, I122

Értékelés

Az értékelés egy, a félév közben alkalmankénti határidőre beküldenő projekt-feladat megoldására és egy szóbeli vizsga eredményére támaszkodik.

Az aláírás feltétele
-- részvétel a foglalkozások legalább 75%-án,
-- a projektfeladatok megoldsának határidőre történő beküldése, és
-- legalább 50% eredmény elérése a projetfeladatok értékelésén.

A kurzus anyaga

Hét Dátum Típus Tananyag Slide-ok
1.,… 10.febr Lec/Tut Introduction to the notions of signals and systems. Signal types and signal transformations. The Laplace transform. Basic system classes, input-output and state space models.
Continuous time linear time-invariant systems: input-output and state space representations. Sate transformations, realizations, realization properties. Canonical forms.
Sampling. Discrete time linear time-invariant systems: input-output and state space representations. State transformations.

icon DCDS_Introduction

icon DCDS_Tut_Introduction

icon DCDS_CT-LTI system models

icon DCDS_Tut_CT-LTI system models

icon DCDS_DiscrMod

icon DCDS_eTut_discmod

2.,.. 17.febr Lec/Tut Observability and controllability/reachability of continuous time and discrete time linear time-invariant system models
Joint controllability and observability of continuous time linear time-invariant system. Minimal realizations and special realization forms.
Bounded input bounded output (BIBO) and asymptotic stability of continuous time and discrete time linear time-invariant systems.

icon DCDS_Controllability observability

icon DCDS_Tut_Controllability_Observability

icon DCDS_Minimality

icon DCDS_Tut_Minimality

icon DCDS_Stability

icon DCDS_eTut_stability

3.,… 3 Mar Lec/Tut Continuous time and discrete time nonlinear systems. Dynamic properties, stability, Lyapunov theorem.
The notion of discrete event systems, and their automaton models. Deterministic automata: definitions, relationship with languages. Unary and binary operations on automata.
Observability and nondeterminism of automata. Observer automaton. Diagnosability, diagnoser automaton. Timed automata.
4..,… 10 Mar Lec/Tut Petri nets: formal definition, operation of Petri nets, relationship with finite automata. Extended Petri net versions: timed and coloured Petri nets.
Analysis of Petri nets: behavoiural and structural properties. Reachability graph, liveness, boundedness, deadlocks. Investigation of place and transition invariants.
The MATLAB Stateflow toolbox and its use. Examples
PÓTLÁS 16 May határidő Aláírás-pótlás végső beküldési határidő