Laborvezető

Nagy Zoltán, DSc, professzor emeritus, egyetemi tanár
Tel: 06-88-624-604

• Prof. Kozmann György (professzor emeritus, egyetemi tanár)
  • Dr. Juhász Zoltán (egyetemi docens)
  • Zeyu Wang (PhD hallgató)
  • Mohamed F. Issa (posztdoktor kutató)
  • Körmendi János (PhD hallgató)

A kutatólaboratórium tevékenysége

A bioelektromos képalkotást a nagy időbeli felbontású (0.5 msec) sok-csatornás EEG készülékek teszik lehetővé. A laboratóriumban az sLORETA típusú feldolgozási rendszert 128-csatornás elvezetésre adaptálták, és kifejlesztettek egy új, az agyi folyamatok lényegét kiemelő Laplace térképezési módszer alapján működő képalkotó módszert (Single Channel Activity Laplacian Map, SICAL), amellyel a motoros működést kutatják. A kutató munka egyrészt az adatfeldolgozás elméleti és módszertani fejlesztésére irányul, így az inverz számítás  alkalmazására, a forrás jellemzésére, a genetikus algoritmusok alkalmazhatóságának kutatására, kauzalitásra irányuló matematikai modellek kidolgozására. Másrészt, az új módszer  lehetőségeit kihasználva az agyműködést új paradigmákkal vizsgáljuk (mozgás,  beszédértés, problémamegoldó gondolkodás megjelenítése), a cél az oszcilláló hálózatok hierarchiájának feltárása. A CSI ENIAC projektben az epilepsziás gócok lokalizációjára használható különféle numerikus módszereket és vizualizációs eljárásokat kutatjuk nemzetközi együttműködésben.

Kutatási eredmények

• A regisztrálás során keletkező műtermékek szűrésének új módszere,
  • Egy új EEG-alapú funkcionális képalkotó módszer,
  • A lényegkiemelés optimalizált algoritmusának beállítása,
  • A módszerek  már ismert technikákkal (fMRI, LORETA) történő validálása,
  • A dipólus irányának hatásvizsgálata fejmodellen, illetve a jel-zaj viszonyok elemzése,
  • A frekvenciafüggés jelentőségének vizsgálata,
  • Az életkorfüggő aktivitási mintázat elsőként végzett vizsgálata az ujjbillentési paradigmában,
  • A kezesség meghatározásának új módszere,
  • A mozgásszerveződés változásának jellemzése a stroke utáni állapotban az aktivált csatornák eloszlása alapján,
  • Lokalizációs pontossági becslések egyszerű és realisztikus fejmodellen, értékes következtetések a hibák forrására,
  • Interaktív, epileptikus lokalizációt többféle módszerrel is segítő szoftver (SOLO környezet), melynek újdonsága az intrakraniális elektródák támogatása.

Válogatott publikációk

• Colombo G, Merico D, Boncoraglio G, De Paoli F, Ellul J, Frisoni G, Nagy Z, van der Lugt A, Vassányi I, Antoniotti M.: "An ontological modeling approach to cerebrovascular disease studies: The NEUROWEB case." Journal of Biomedical Informatics, 2010 Aug, 43(4):469-84 (SCI impact factor: 1.94)
  • de Vico Fallani F, Astolfi L, Cincotti F, Mattia D, la Rocca D, Maksuti E, Salinari S, Babiloni F, Vegso B, Kozmann G, Nagy Z.: Evaluation of the brain network organization from EEG signals: a preliminary evidence in stroke patient. Anat Rec.  2009 Dec; 292(12): 2023-31. (SCI impact factor: 1.569)
  • Vassányi I, Dulai T, Muhi D: "Mapping Clinical Databases to the Neuroweb Ontology: Lessons Learned" Med-e-Tel Conference, 16-18 April 2008, Luxembourg. In Malina Jordanova (ed.) "Global Telemedicine and eHealth Updates: Knowledge Resources", Vol. I, April 2008, ISSN 1998-5509, pp. 84-88.
  • Kozmann G, Cserti P, Nagy Z: New approach of spatio-temporal cortical activation assessment in finger-tapping studies. In: Lecture notes of the ICB Seminar on  Variability in Biomedical Signals, pp: 3-4. 128th ICB Seminar, Warsaw, November 4-7, 2012.
  • Juhasz Z, Vassanyi I, Nagy GA, Papp A, Fabo D, Kozmann G: SOLO: An EEG Processing Software Framework for Localising Epileptogenic Zones. Proc. 9th Int. Conf. on Measurement, May 2013, Smolenice, Slovakia, ISBN 978-80-969-672-5-4 pp 105-108.
  • Issa, M.F.; Juhasz, Z. Improved EOG Artifact Removal Using Wavelet Enhanced Independent Component Analysis. Brain Sci. 2019, 9, 355. (IF: 3.332).
  • Adam Gyulai, Janos Körmendi, Zoltan Juhasz, Zoltan Nagy, Inter trial coherence of low-frequency oscillations in the course of stroke recovery, Clinical Neurophysiology, Volume 132, Issue 10, 2021, Pages 2447-2455, ISSN 1388-2457, https://doi.org/10.1016/j.clinph.2021.06.034. (SCI impact factor: 3.708)

A kutatólaboratórium vezetőjének bemutatása

Nagy Zoltán ideg-elmegyógyász kutató, neurológus, egyetemi tanár. Orvostudományok kandidátusa címet szerzett 1981-ben, az MTA doktora 1992 óta. A Haynal Imre Egészségtudományi Egyetem neurológia tanszékét vezette 2000-től az egyetem megszűnéséig. Az Agyérbetegségek Országos Központjának igazgatója 1993-tól, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet igazgatója 2002-től egészen az intézet megszűnéséig. 2008 óta a Pannon Egyetem Műszaki Informatikai Karának professzora, valamint a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Intézetében tudományos igazgató helyettes. 2011. március 15-i nemzeti ünnep alkalmából a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje kitüntetést vehette át, 2012. februárjától pedig az Országos Idegtudományi Intézet főigazgatói feladatainak ellátásával lett megbízva. Eddig 280 magyar és idegen nyelvű közleménye jelent meg, egyesített impakt faktora 265.3, SCI citációs indexe meghaladja a 2200-at. Az MTA Orvosi Osztályának választott tagja, valamint az Egészségügyi Tudományos Tanács Tudományos és Kutatásetikai Bizottságának tagja. A Pannon Egyetem Informatikai Tudományok Doktori Iskolájának törzstagja, a SOTE Szentágothai János Idegtudományi Doktori Iskola programvezetője. Közvetlen irányítása mellett 21 doktorjelölt védte meg PhD tézisét. Fő kutatási területei az agyműködés mezoszkopikus szintű kutatása, valamint az agyi plaszticitás vizsgálata.